Papoušek v aspiku [2012] 
Žena v (kon)kurzu [2011] 
I doktor je jen chlap [2010] 
Momentálně mladá [2009] 
Žena, s.r.o. [2006] 
Už se o mě neboj [2004] 
Baculky jsou prima [2003] 
Začít znova [2003] 
Ztracené nebe [2002] 
Papoušek na smetaně [2002] 
Vrakoviště lásky [2001] 
Na slzy nebyl čas [2001] Momentálně mladá

Anotace:

Není vám už dvacet ba ani třicet a tvrdošíjně se odmítáte transformovat na brontosaura, v jehož kůži by vás okolí propadlé kultu mládí nejraději vidělo. Do práce chodíte proto, abyste nemusely okusovat kořínky a ne proto, že by vás nějak zvlášť bavila, manžel vás za roky společného soužití povýšil z nejdůležitější osoby svého života na domácí inventář, jemuž chybí už jen číslo na zadní části těla, kterou kdysi označoval za nejkrásnější, kterou kdy viděl. Okolí vám naznačuje, že kdybyste byly slušně vychované, raději se oběsíte, protože kdo se má na muzejní kousek pochodující po ulici dívat? To by prý snad mělo být trestné… A co vy? Se vším se smíříte a nakonec rezignujete, nebo si řeknete, že jaké si to uděláte, takové to budete mít a že na začátek nového života je po čtyřicítce zrovna ten správný čas?

Stejný problém řeší Matylda.Házet flintu do žita není nic pro ni. To by ji spíš použila a postřílela všechny, kteří ji díky tomu, že je už babičkou, zaškatulkovali mezi ženy na odpis. Co by prý tak ještě asi chtěla? Má manžela vlastnícího prosperující firmu, lukrativní pracovní místo, prima dceru Julii, vnučku Mumijku... Jenže Matylda má pocit, že všechno teprve začíná. Matylda je totiž momentálně mladá. A tak po letech opouští manžela, který sráží její sebevědomí a to rozhodně není jediná změna v jejím životě, ke které se odhodlá. Přece si nenechá sebrat svůj optimistický náhled na život! Matylda se přece nebojí se změn! Věří, že na uskutečnění snů není nikdy pozdě. A že krok do neznáma udělá tou správnou nohou.

Ukázka:

"Tady se nám ti chlapi budou krásně pomlouvat!" nadšeně skočila na sedačku Míša. "Tady je to úžasný, tady se mi líbí!"
"Ty Karla snad pomlouvat nepotřebuješ, Karel se chová tak, jak se chlap chovat má," namítla Saša.
Uspořádala jsem večírek nazvaný "kolaudace" pro všechny kamarádky. Kromě Anny, která byla v protialkoholické léčebně, přišly všechny.
"Není nad prevenci," pokrčila rameny Míša, "a jak vidím, jedna si může i polepšit," ukázala rukou kolem sebe.
"Jo, co se polepšení týká, tak byteček se mi líbí, akorát že plyšovej medvěd v posteli jaksi moc nezahřeje a radost taky neudělá," neodpustila jsem si a smála se tomu, ačkoliv jsem to vlastně myslela naprosto vážně.
"S tím bych si hlavu rozhodně nelámala. Když už bez těch radostí nemůžeš bejt, tak si kup gumovýho kačera," navrhla mi Míša.
"Co si mám koupit?"
"Vibrátor. Já bych naopak vítala, kdyby byl alespoň chvíli v posteli klid.
Karel mě pořád otravuje."
"Jééé," vzdychla jsem.
"Jééé," přidala se Káča.
"Jéééé," ušklíbla se Míša, které sex nikdy nic neříkal a brala ho jako nutnou a nudnou součást jinak pestrého života.
"Ještě že má Karel alespoň tolik slušnosti a svým halasným projevem dá najevo, kdy akce končí. Mít doma nějakýho nevychovanýho, tak bych pořád čekala a čekala, on by se snažil a snažil, a já bych pak nestačila zkouknout všechny seriály, který mám nahraný. A to by mě tedy fakt vážně naštvalo."
"Ty jsi totiž ještě nepotkala takovýho, kterej by tě sexuálně probudil," vložila se do debaty Saša.
"Já radši zůstanu neprobuzená. Co je na tom hezkýho? Zpocenej chlap s vypouleným okem - to jedna, když tomu nerozumí, neví, jestli se o něj náhodou nepokouší mrtvice, nebo jestli to není epileptickej záchvat. Já se dost divím, že to ty holky poprvý nevyděsí natolik, aby zařvaly hrůzou a množily se raději klonováním."
"A že ses ty po Šanderovi nepřeorientovala na plyšáky?!" rýpla jsem si.
Zaťukala si na čelo: "Blázníš? A kdo by platil složenky?"
"Já Matyldě naprosto rozumím," povzdychla si Káča, "s Frantou to taky stojí za prd. Frantu zajímá jen talíř se žrádlem. I kdybych mu do něj nahatá šlápla, tak mě si nevšimne a bude honit rozkutálený brambory po kuchyni."
"Franta je ten, co hraje v Housce?" ujasňovala si Renata.
"Ne, Franta je automechanik. A velký milovník tequily," upřesnila Káča, okolo které se poslední dobou začal motat navíc nápadník Honza. A není to Franta, ale Honza, kdo hraje s kapelou Hou-Ska. Káča se mu velmi líbí, ale on zatím netuší, co ho s ní čeká, neboť Káča je velký živel. Víme to my, tak nějak to ví i ona, ale rozhodně to neví Honza. A Franta, který to už tuší, do sebe holt lije tequilu. Káča si toho na sebe nabrala hodně. K souběžnému a tudíž náročnému vztahu s Frantou a Honzou se rozhodla udělat si řidičák, protože jak říká, už ji omrzelo cestování "mastnou tyčí", nebo-li hromadnou dopravou. V ten samý den, kdy ráno přísahala Frantovi do telefonu věrnost, zatímco jí Honza rozepínal podprsenku, dělala odpoledne řidičské zkoušky. A protože si jako mnoho žen zásadně plete pravou a levou ruku, identifikace obou stran probíhala nikoliv jako "pravá" a "levá", ale jako "píšící" a "nepíšící", na což si zvykl už i Káčin instruktor, ne tak policejní komisař u zkoušek. Z auta vystupoval v mdlobách a vrávoravým krokem se posléze ztratil v útrobách autoškoly. Navzdory tomu Káča řidičák udělala na první pokus a ohromila kolegy hned druhý den tvrzením, že až ji to přestane na oddělení bavit, začne jezdit se sanitkou.
"No tak když to nejde s Frantou, tak to snad jde s Honzou, ne?!" ryla do Káči Saša.
"A to bych tak nějak neřekla," lezlo z ní jak z chlupatý deky. "To máš tak.
S Frantou to nejde, protože nechce, a s Honzou tak, že ten chce, ale zase to nejde. Ale zato krásně hraje na bicí!"
"Hm, tak to by chtělo do třetice nějakýho ..." začala Míša, ale Saša jí skočila do řeči: "Jo a ten ani nebude chtít, ani to nepůjde, navíc nebude ani hrát úžasně na bicí, ale třeba rozvážet poštovní dodávkou balíky. To si holka pomůže!"
"Holky, změňme téma, já z těch chlapů mám už kopřivku. Nemůžeme se bavit o něčem jiným?" ozvala se Renata, která v klidu seděla schoulená v křesle.
"Jasně, co bratr?" souhlasila Míša narážejíc tím na to, jak dobromyslná Renča zachraňuje bratra Jirku, který má ve své péči tři děti a čtyři kočky, neboť manželka se zelenými vlasy ho opustila a žije v kanále. Do bytu se proti vůli Jirky někdy vrací, přivede-li ji hlad či chlad. Jídlo i oblečky určené vlastním dětem pak odnáší a některé předměty i prodává. Jirka, který by měl mít už svatozář, má navíc velké pochopení pro touhy svých dětí.
Zakoupil kupříkladu každému z nich na trhu maličkou roztomilou kachničku.
Kachničky však zákonitě vyrůstají ve velké kachny a ani tyhle nebyly výjimkou. Protože má však Jirka zvířata rád a ví, že kachna potřebuje vodu, postupem času celá rodina prováděla hygienu v umyvadle, zatímco ve vaně se spokojené proháněli dorůstající opeřenci. Celou věc musela vyřešit až Renata a k její cti nutno podotknout, že kačeny neskončily na pekáči, ale na břehu venkovského rybníka, kam si s nimi Renata udělala celodenní výlet, ze kterého se vrátila s náběhem na zápal plic. Učila je v rybníce plavat vlastním příkladem, ačkoliv voda měla teplotu, že by se v ní radoval jen lední medvěd.
"Máš snad dojem, že bratr není mužskej?"
"No promiň, přece se nebudu bavit o receptech na buchty nebo snad dokonce o vomáčkách! Já ti tak můžu leda poradit telefonní čísla solidních restaurací.
U nás přece vaří Karel. Možná by Matylda mohla jako kulturní vložku uspořádat přednášku na téma přebalování kojenců. Jo, to mi vlastně vyprávěla jedna ženská, že jako druhý dítě se jí narodil syn. Než zjistila, že mu pod plínku musí strčit pindíka dolů, vždycky si pročůral i pampersku až k hrudníčku a byl tak mokrej, že ho nemusela koupat," řekla Míša.
"No fuj," nakrčila Renata nos.
"Nemůžeme," zalkala nesmyslně Káča.
"Co nemůžeme?" nechápala Saša náhlou změnu tématu.
"Jak vidíte, nemůžeme se bavit o ničem jiným."
"Ovšem na druhou stranu zase můžeme sepsat odbornou práci na téma "muži v našem životě," zasmála jsem se, čehož se kamarádky chopily s vervou bojovníků a nestižené nedostatkem inspirace záhy měly hotové dvě kapitoly.
Po dlouhé době jsem se zase pořádně zasmála. Když ve dvě ráno odcházely, ani jsem se nelitovala, že se příliš nevyspím.


Copyright © 2007 - All rights reserved. Programming WAMP company